Systemy ERP

Oprogramowanie dla firm

Systemy ERP dla firm

Systemy ERP dla firm? Na pewno wiele przedsiębiorstw, które stoją przed wyborem odpowiedniego dla siebie systemu, zastanawiało się, jakie oprogramowanie ERP jest dostępne na polskim rynku.

Czy konkretne systemy ERP są lepsze dla pewnych branż? Częściowo można się z tym zgodzić, niemniej należy jednak pamiętać, że cechą takich systemów jest ich uniwersalność. Niezależnie od tego, czy szukamy programu do zarządzania produkcją, systemu do zarządzania projektami (budownictwo, firmy inżynieryjne, projekty infrastrukturalne, laboratoria i instytuty badawcze), wsparcia w zakresie łańcucha dostaw, zarządzania usługami (w tym serwisowymi), czy zarządzania majątkiem własnym- wszystkie programy ERP służą do zbierania, agregowania, prezentacji i analityki danych.

Oczywiście, są  systemy dedykowane, specjalizujące się w wąskim zakresie funkcjonalnym, takie jak np.:

  • Systemy MES – do raportowania zdarzeń produkcyjnych,
  • Systemy APS – wspierające planowanie produkcji,
  • Systemy elektronicznego obiegu dokumentów,
  • Systemy BI- do zaawansowanej analityki danych.

Należy jednak pamiętać, że systemy z odpowiednio wysokiego segmentu rynku, takie funkcjonalności także posiadają.

Generalnie rynek systemów ERP można podzielić na 3 segmenty:

  • Segment systemów korporacyjnych,
  • Segment oprogramowania dla średnich i dużych firm,
  • Segment oprogramowania dla firm małych i średnich.

Skąd taki podział? Jest on czysto praktyczny. Pozwala szybko ocenić, gdzie i jakich rozwiązań będziemy mogli szukać w kontekście zakresu funkcjonalnego, ale przede wszystkim budżetowego. 

Systemy korporacyjne dedykowane są dla firm międzynarodowych o bardzo rozproszonej strukturze, gdzie jednym z największych wyzwań jest odpowiednia konsolidacja danych finansowych. Królują tutaj głównie systemu zachodnie, a a liczących się systemów jest zaledwie kilka.

Oprogramowanie dla średnich i dużych firm, to również domena głównie systemów z zagranicy. Znajdziemy tu większą liczbę dostawców rozwiązań niż w segmencie korporacyjnym, jednak należy mieć na uwadze, że potrzeby funkcjonalne klientów z tego segmentu rynku są nie mniejsze, niż firm korporacyjnych.

Rozwiązania dla firm mniejszych i średnich zaspokajają głównie polscy producenci oprogramowania. Segment ten charakteryzuje się bardzo dużą liczbą potencjalnych dostawców. Moduły mogą się nazywać tak samo jak w rozwiązaniach bardziej zaawansowanych, ale nie ulegajmy złudzeniu, ich zakres i głębokość funkcjonalna jest nieporównywalnie mniejsza, niż w rozwiązaniach z wyższych segmentów rynku ERP.

Jeśli planują  Państwo wdrożenie ERP do zrządzania produkcją w firmie, to zdecydowanie bardziej zaawansowane rozwiązania znajdują się w 2 wyższych segmentach. Oczywiście w segmencie dla mniejszych firm również można mówić o programach do zarządzana produkcją, ale na próżno tam szukać rozbudowanych narzędzi. Nawet w średnim segmencie nie wszystkie systemy radzą sobie np. z produkcją jednostkową (ETO), produkcją na zamówienie (MTO), czy konfiguracją na zamówienie (CTO). 

Jeżeli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej i zapytać o  systemy znajdujące się w przedstawionych segmentach, to zapraszam serdecznie do kontaktu i rozmowy.

Adam Gębski doradca systemów ERP.