System zarządzania produkcją L-Systems
ZAMÓW JUŻ TERAZ:
Nie chowaj głowy w piasek. Sprostaj wyzwaniu!
System realizacji produkcji L-Systems MES to łatwy w użyciu system klasy MES pozwalający na rejestrację zdarzeń związanych z realizacją zleceń produkcyjnych.
Wprowadzanie transakcji jest szybkie i uproszczone, dzięki możliwości zastosowania kodów kreskowych. L-Systems MES pozwala na bieżące rejestrowanie pracy zasobów (ludzie i maszyny) wykonujących zlecenia produkcyjne oraz rejestrowanie ruchów materiałów. Pełna integracja z systemem ERP pozwala na bezzwłoczne przekazywanie zarejestrowanych zdarzeń do tego systemu, dzięki czemu z poziomu systemu ERP jest dostęp do aktualnych informacji na temat kosztów zleceń produkcyjnych oraz ich statusu. Transakcje wprowadzane na bieżąco w L-Systems MES pokazują aktualny obraz tego, co dzieje się na produkcji. Funkcje zarządzania uprawnieniami pozwalają na przypisanie pracownika do operacji oraz zdefiniowanie dostępu do funkcji wydań materiałów z produkcji.
TECHNOLOGIA WPROWADZANIA DANYCH
Dane na temat szczegółowego przebiegu produkcji (wykonywanych operacji) wprowadzane są bezpośrednio za pomocą klawiatury z wykorzystaniem kodów kreskowych.
SYSTEM UPRAWNIEŃ UŻYTKOWNIKÓW
Dzięki zastosowaniu rozbudowanego systemu zarządzania uprawnieniami użytkowników system pozwala na jednoczesną pracę z systemem przez wielu pracowników z zachowaniem przypisanych im uprawnień.
System uprawnień pozwala każdemu z użytkowników na wprowadzanie i aktualizowanie tylko tych informacji, które są zgodne z przypisanymi do niego uprawnianiami dostępu.
KOLEJKA ZADAŃ
Dzięki zastosowaniu systemu MES każdy z uprawnionych pracowników ma dostęp do informacji na temat kolejki zaplanowanych dla niego zleceń produkcyjnych.
ALOKACJA CZASU PRACY
Czas pracy pracowników może być automatycznie dzielony na zlecenia produkcyjne realizowane w tym samym czasie.
CZAS RZECZYWISTY
Dane dotyczące kosztów, harmonogramu oraz innych zdarzeń związanych z realizacją zleceń produkcyjnych są rejestrowane w systemie na bieżąco, w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możliwa jest wcześniejsza identyfikacja problemów związanych z realizacją zleceń produkcyjnych oraz usprawnienie obsługi Klienta, gdyż posiadamy na bieżąco dokładną informację na temat status zlecenia produkcyjnego.
SYSTEM MES UMOŻLIWIA MIĘDZY INNYMI:
Rejestrowanie materiałów do zlecenia produkcyjnego z dokładnością do partii
Rejestrowanie operacji zlecenia produkcyjnego:
– Czas rozpoczęcia i zakończenia operacji
– Przypisanie pracownika do operacji
– Operacji ustawienia, realizacji oraz operacji niezwiązanych z realizacją zleceń produkcyjnych np. sprzątanie
Rejestrowanie przyjęć produktów do magazynu
Zamykanie zleceń produkcyjnych
PLANOWANIE
System może zostać rozbudowany o funkcje planowania dedykowanego dla danego typu produkcji i konkretnej firmy.
KORZYŚCI Z WDROŻENIA SYSTEMU MES
Analiza stopnia realizacji zleceń i identyfikacja zagrożeń planowanych terminów (informacja zwrotna do systemu ERP pozwoli na bieżąca informacja o postępach na produkcji/zleceniu w stosunku do planu umożliwiająca reakcję na problemy w czasie rzeczywistym i pozwala podjąć działania zapobiegające).
Pełna identyfikacja surowców z których został wykonany wyrób gotowy (dla wybranych surowców wsparcie obsługi reklamacji i działań prewencyjnych).
Zapewnienie niezbędnych informacji na hali produkcyjnej (pełna informacja o sposobie produkcji – rysunki techniczne dokumentacja).
Podniesienie wydajności pracy poprzez powiązanie obecności, wydajności i jakości pracy poszczególnych pracowników – samoistne podniesienie dyscypliny pracy (każdy pracownik rejestrujący czas wykonania operacji i wyprodukowane ilości będzie miał świadomość, że dane te będą odnoszone do wartości planowanych).
Poprawa efektywności poprawności wprowadzania danych – z zastosowanie ekranów dotykowych, kart zbliżeniowych, skanerów kodów.
Rejestracja przestojów, identyfikacja, a docelowo eliminacja najbardziej uciążliwego źródła strat.
Zwiększenie produktywności (wzrost wskaźnika OEE) poprzez zwiększenie stopnia wykorzystania maszyn. Wskaźnik OEE (Overall Equipment Effectiveness) Całkowita Efektywność Maszyn i Urządzeń jest kluczowym wskaźnikiem opisującym efektywność zainstalowanego sprzętu w przedsiębiorstwie. Wskaźnik ten w sposób kompleksowy opisuje trzy główne obszary działalności biznesowej przedsiębiorstwa: Dostępność, Efektywność Wykorzystania oraz Jakość produkowanych wyrobów.
Redukcja kosztów administracyjnych poprzez eliminację ręcznego wprowadzania i agregacji danych (np. kart pracy) przy zastosowaniu ekranów dotykowych, skanerów kodów, kart zbliżeniowych.
DZIAŁANIA PRO JAKOŚCIOWE
możliwość śledzenia przyczyn powstania braku, w czym pomaga śledzenie partii, serii, operatorów, maszyn (Genealogia, Traceability)
podjęcie działań prewencyjnych na podstawie wykrytych braków
eliminację przyczyn braków, ściślejszą kontrolę jakości, poprzez systemowe wymuszenie działań kontrolnych, eliminację lub ciągły monitoring słabych punktów